Sürücü Güvenliği Farkındalık Etkinlikleri

surus-egitimi-farkindalik-1

Etkinliğin Amacı
  • Trafikte araç kullanan sürücülerin risk alma eğilimlerinin azaltılması ve farkındalık yaratmak amacıyla bir tam gün boyunca uygulanan bir etkinliktir

Eğitim Programları

Alkol Gözlüğü ( Fatal Vision Goggles)

  • Alkollü bir kişinin algılarındaki değişiklikler yaşatılır

Refleks Ölçme Simülatörü

  • Sürücülerin reaksiyon süreleri, algılarını olumsuz etkileyen durumlar dahilinde ölçümlendirilir. (örn. Cep telefonu ile görüşme…)

Emniyet Kemeri (Çarpışma Simülasyonu)

  • Sadece 10 km hızda yaşanan çarpışmanın sonucu oluşan enerji ve emniyet kemerinin koruyucu etkisi katılımcılara yaşatılır.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü

  • Katılımcılara trafikte dikkatsizlik sonucu oluşan riskler sanal ortamda yaşatılır.
SORUNUZ MU VAR?

Sürücü güvenliği farkındalık etkinliklerinin sunduğu kazanım nedir?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırma sonucu verilerine göre trafik kazalarının yaklaşık yüzde 90’ı sürücü kaynaklı olmaktadır. Sürücü belgesinin güvenli bir sürüş gerçekleştirmek için yeterli olmadığını göstermekte olan bu veri sürücü güvenliğinin sağlanması için bilinç oluşturulması gerektiğini gözler önüne sermektedir. Bu amaçla yapılan sürücü güvenliği farkındalık etkinlikleri sürücü ve sürücü adaylarının farkındalık kazanmasını sağlamaktadır. Trafikteki sürüş kabiliyeti ile sürücünün psikolojik davranış durumunun kontrol altına alınması gerektiğini göstermekte olan bu etkinlikler refleks ölçümlenmesini sağlamaktadır. Alkollü araç kullanımının yarattığı tehlikeler, emniyet kemerinin önemi ve konsantrasyonun etkileri konusunda sürücüler simülatörler yardımıyla çarpıcı bir şekilde bilinçlenmektedir. Bu etkinlikler işletmelerin trafik sebepli iş kazası yaşamasının önüne geçmekte, can ve mal kaybını önleyerek trafikte bilinçli çalışanlara sahip olmasını desteklemektedir. İşletmeler haricinde bu etkinlikler kişisel olarak sürüş becerilerini geliştirmek ve sürücü güvenliği hakkında bilinçlenmek isteyenler için de uygun bir eğitimdir.

Sürücünün dikkat etmesi gereken başlıca kurallar nelerdir?

Trafiğe çıkan sürücünün başta trafik kuralları olmak üzere tüm yazılı ve yazısız kurallara dikkat etmesi gerekmektedir. Trafik kuralları belirli bir düzen oluşturmak için can ve mal güvenliğini korumaya yönelik belirlenmektedir. Belirlenen bu kuralların bazıları tüm dünyada aynı önemlilik derecesine sahiptir. Bunlardan ilki alkollü araç kullanımının ciddi tehlikeli sonuçlar doğurabildiğidir. Alkollü araç kullanımının yanı sıra uykusuzluk, dikkatsizlik ve aşırı hız gibi durumlar da kural ihlali sayılabilmektedir. Emniyet kemerinin takılı olması trafikte alınabilecek en güçlü tedbirlerden biridir. Bu yüzden emniyet kemeri takmak da sürücünün dikkat etmesi gereken başlıca kurallar arasında gelmektedir.

banner